Znikające gepardy

Do niedawna sądzono, że konkurencja ze strony lwów i hien doprowadza gepardy na skraj przepaści, ale ostatnie badania poddały tę teorię w wątpliwość.

Gepard (Acinonyx jubatus) fot. James Temple

Jeszcze sto lat temu, u progu XX wieku, było ich ponad 100 tys. – obecnie liczba ta stopniała do zaledwie 10 tys. osobników i wciąż spada. Dlaczego gepardy znikają z naturalnego środowiska? Jakie czynniki są decydujące dla śmiertelności tego pięknego kota? Do niedawna sądzono, że konkurencja innych, większych i lepiej zorganizowanych drapieżników, takich jak lwy i hieny, doprowadziła gepardy na skraj przepaści, ale ostatnie badania poddały tę teorię w wątpliwość.

Wszystko wydawało się jasne: bezwzględne i brutalne stadne drapieżniki eliminują eleganckich i delikatnych indywidualistów. Tymczasem przeprowadzone ostatnio badania 19 dorosłych osobników w rejonie dwóch wielkich rezerwatów z zastosowaniem najnowszych technik obserwacyjnych wykazały, że gepardy najwięcej energii tracą nie w trakcie pościgu za umykającą zdobyczą, lecz podczas poszukiwania potencjalnych ofiar, których z każdym rokiem ubywa.

Z uwagi na rozproszenie i przerzedzenie populacji afrykańskich roślinożerców, jakie się dokonało w ostatnich latach, gepardy muszą pokonywać coraz większe obszary, by w ogóle mieć okazję do podjęcia pościgu. To właśnie osłabia je najbardziej i sprawia, że po długim i wyczerpującej wędrówce i tropieniu, ich polowania są coraz mniej efektywne.

Ustalono także, że aby mówić o skutecznej konkurencji ze strony lwów i hien, ilość odebranego gepardom pożywienia musiałaby sięgać 50 proc., co wielokrotnie przekracza stwierdzone normy. Po raz kolejny znaleziono przyczynę i twarde dowody, jakie faktyczne czynniki eliminują z przyrody jej najpiękniejsze elementy. Tylko czy zdołamy wykorzystać tą wiedzę?

ach / fot. wikipedia

Samica z młodym Gepard (Okavango, Botswana, 2002) fot. Paul Maritz Gepard (Acinonyx jubatus) Cheetah4

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter