Znikające gepardy

Podobne artykuły

Do niedawna sądzono, że konkurencja ze strony lwów i hien doprowadza gepardy na skraj przepaści, ale ostatnie badania poddały tę teorię w wątpliwość.

Gepard (Acinonyx jubatus) fot. James Temple

Jeszcze sto lat temu, u progu XX wieku, było ich ponad 100 tys. – obecnie liczba ta stopniała do zaledwie 10 tys. osobników i wciąż spada. Dlaczego gepardy znikają z naturalnego środowiska? Jakie czynniki są decydujące dla śmiertelności tego pięknego kota? Do niedawna sądzono, że konkurencja innych, większych i lepiej zorganizowanych drapieżników, takich jak lwy i hieny, doprowadziła gepardy na skraj przepaści, ale ostatnie badania poddały tę teorię w wątpliwość.

Wszystko wydawało się jasne: bezwzględne i brutalne stadne drapieżniki eliminują eleganckich i delikatnych indywidualistów. Tymczasem przeprowadzone ostatnio badania 19 dorosłych osobników w rejonie dwóch wielkich rezerwatów z zastosowaniem najnowszych technik obserwacyjnych wykazały, że gepardy najwięcej energii tracą nie w trakcie pościgu za umykającą zdobyczą, lecz podczas poszukiwania potencjalnych ofiar, których z każdym rokiem ubywa.

Z uwagi na rozproszenie i przerzedzenie populacji afrykańskich roślinożerców, jakie się dokonało w ostatnich latach, gepardy muszą pokonywać coraz większe obszary, by w ogóle mieć okazję do podjęcia pościgu. To właśnie osłabia je najbardziej i sprawia, że po długim i wyczerpującej wędrówce i tropieniu, ich polowania są coraz mniej efektywne.

Ustalono także, że aby mówić o skutecznej konkurencji ze strony lwów i hien, ilość odebranego gepardom pożywienia musiałaby sięgać 50 proc., co wielokrotnie przekracza stwierdzone normy. Po raz kolejny znaleziono przyczynę i twarde dowody, jakie faktyczne czynniki eliminują z przyrody jej najpiękniejsze elementy. Tylko czy zdołamy wykorzystać tą wiedzę?

ach / fot. wikipedia

Samica z młodym Gepard (Okavango, Botswana, 2002) fot. Paul Maritz Gepard (Acinonyx jubatus) Cheetah4

Więcej podobnych

Poprzedni artykułWielkie wymieranie
Następny artykułCzy wiesz, że…

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne