Zdumiewająca podróż rybołowa

Pewien młody rybołów może przejść do historii dzięki rekordowo szybkiej podróży do ciepłych krajów.

Alba opuściła swój dom na terenie rezerwatu Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (Royal Society for the Protection of Birds – RSPB) i rozpoczęła niebezpieczną wędrówkę na dystansie 3 tys. mil, której celem jest Afryka Zachodnia. Za pośrednictwem Internetu towarzyszyli jej internauci.

Alba i jej siostra Kaledonia wykluły się na początku tego roku. Przed opuszczeniem gniazda zostały wyposażone w nadajniki satelitarne, dzięki czemu ich ruchy mogli śledzić zarówno pracownicy RSPB, jak i zainteresowani ich losem internauci. Obie siostry doleciały szczęśliwie do celu, ale czas przelotu Alby zapewnił jej nieoficjalny tytuł najszybciej migrującego rybołowa wśród monitorowanych ptaków.

– To zdumiewające, że wyruszając z Loch Garten w Cairngorms, Alba dotarła do południowej Mauretanii, w pobliżu granicy z Senegalem w ciągu zaledwie dwóch tygodni – powiedział Richard Thaxton, kierownik w centrum badania rybołowów w RSPB Loch Garten.

– Inny monitorowanym ptakom ta sama podróż zajęła miesiące! Jest to tym bardziej zdumiewające, gdy uświadomimy sobie, że była to jej pierwsza w życiu migracja, dodatkowo związana z przeprawą morską i różnymi, nieznanymi jej wcześniej czynnikami pogodowymi. Dobrze, że dotarła szczęśliwie do celu – dodaje Thaxton.

Mateusz Łukasiewicz

fot.osprey_mg_9605; dr. Tibor Duliskovich – duliskovich.com; מינוזיג (commons.wikimedia.org)

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter