Wracają kukułki

Podobne artykuły

Brytyjskie kukułki zaopatrzone w satelitarny system śledzenia, rozpoczęły swoją podróż powrotną na Wyspy Brytyjskie.

fot. Agustín Povedano

Pierwszym ptakiem wyposażonym w zeszłym roku w system satelitarny jest samiec o imieniu Dawid. W połowie marca rozpoczął migrację na północ. Pod koniec jego pobytu w Demokratycznej Republice Konga, gdzie przebywał przez większość sezonu zimowego, transmisja została przerwana, prawdopodobnie z powodu problemów z ładowaniem.

Kiedy sygnał wznowiono po 10 dniach ciszy, okazało się, że kukułka przeniosła się 608 mil na północny-zachód do południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej, w pobliżu granicy Kamerunu. Następnie o kolejne 100 mil lub dalej w głąb sawanny.

Po tygodniu kolejne ptaki zaczęły przemieszczać się na północ. Podobne ruchy co Dawid dokonała Chacne. Pod koniec marca w Kongo pozostawał tylko Lloyd – jeden z pięciu pozostałych objętych monitoringiem ptaków. Dziewięć innych samców przestało transmitować już w zeszłym roku, tuz po opuszczeniu Wielkiej Brytanii. Wydaje się, że ich nadajniki mogły ulec uszkodzeniu. Równie prawdopodobne jest również to, że ptaki zginęły, co jest częstym ryzykiem związanym z długodystansowymi migracjami.

Przed kukułkami pozostał jeszcze najtrudniejsza część drogi powrotnej. Przygotowując się do przeprawy przez Saharę, ptaki oczekują na deszcze, które zwiększą ilość dostępnej żywności i zapewnią im odpowiednią ilość energii na najbardziej niebezpieczną część ich podróży.

Aleksander Taras / fot. S. Seyfert (de:Benutzer:Stse); Agustín Povedano; GabrielBuissart.

Więcej podobnych

Poprzedni artykułWymieranie nabiera tempa
Następny artykułWojna na Pacyfiku

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne