Wojna na Pacyfiku

Państwa wysp Pacyfiku pracują nad wyeliminowaniem z ich terytoriów obcych ssaków. Międzynarodowa organizacja BirdLife International podpisała na Fidżi umowę, w sprawie ochrony tamtejszych ptaków i bioróżnorodności wysp Pacyfiku przed gatunkami inwazyjnymi.

BirdLife-jpgSzczury, dzikie koty i przedstawiciele rodziny mangustowatych to ssaki, które zadomowiły się na wyspach Pacyfiku i są odpowiedzialne za upadek i wymieranie wielu gatunków ptaków i innych dzikich zwierząt, takich choćby jak endemiczne legwany z Fidżi. Powołane do życia przedsięwzięcie – BirdLife Pacific Partnership – ma działać w celu rozwiązania tego problemu, poprzez eliminację obcych drapieżników z wysp Fidżi, Nowej Kaledonii, Polinezji Francuskiej i Palau.

Partnerem BirdLife International w tym projekcie jest organizacja Conservation Island, która może się poszczycić eliminacjami szkodników z ponad 50 wysp na świecie, które zakończyły się pełnym sukcesem. Teraz zamierza on rozszerzyć swoją działalność na rejon Pacyfiku.

– To dobra wiadomość dla krajów Pacyfiku. Ta inicjatywa wzmacnia naszą zdolność reagowania na zagrożenia, które stwarzają gatunki inwazyjne. Wiele zagrożonych na wyspach ptaków jest bliskich wymarcia – powiedział Don Stewart dyrektor regionalny BirdLife International.

Dr Ray Nias dyrektor regionalny Island Conservation’s Pacific dodał:

– Chociaż wyspy zajmują tylko 5 proc. światowej powierzchni gruntów, były już świadkiem wymierania 80 proc. światowych gatunków i są domem dla 40 proc. wszystkich zwierząt krytycznie zagrożonych. To dla nas wyzwanie prestiżowe i jesteśmy dumni, że możemy połączyć siły z Birdlife International, aby zapobiec wyginięciu gatunków wyspiarskich Pacyfiku zagrożonych inwazją szkodników.

Paweł Tarski / fot. Flickr; Doron; (wikipedia.org)

 

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter