Wielka nadzieja białych

Przy życiu został tylko jeden samiec i kilka samic. To za mało, by zapewnić realne szanse przetrwania jednego z dwóch podgatunków nosorożców białych północnych. Jesteśmy świadkami końca Ceratotherium simum.

 Nosorożec w Parku Narodowym Kruger'a, Afryka

Z powodu różnic w budowie niektórzy naukowcy traktowali go jako osobny gatunek. Do niedawna na świecie pozostawało kilkadziesiąt osobników. Niestety, zamieszkiwały tereny bardzo niespokojne politycznie. Ich naturalne siedliska w Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej czy Ugandzie pozbawione były odpowiedniej ochrony i regularnie penetrowane przez kłusowników, dlatego większości osobników towarzyszyły uzbrojone oddziały strażników.

Niestety, w połowie października padł 34-letni Suni – jeden z dwóch ostatnich płodnych samców tego gatunku. Został znaleziony martwy na terenie rezerwatu Ol Pejeta Conservancy w Kenii. Wszystko wskazuje na to, że padł z przyczyn naturalnych.

Suni pochodził z ogrodu zoologicznego Dvůr Králové w Czechach i do kenijskiego rezerwatu trafił w towarzystwie trzech innych przedstawicieli swojego gatunku w 2009 roku. Światowa liczebność tego gatunku wynosiła wówczas osiem osobników – sześć płodnych samic i dwa osobniki męskie. Już wówczas było jasne, że gatunek ma bardzo nikłe szanse przetrwania. Obecnie, z zaledwie jednym samcem zdolnym do zapłodnienia jednej z sześciu żyjących samic, stała się beznadziejna.

Nosorożec biały (Ceratotherium simum)

– Przegraliśmy tę walkę. Nie ma już nadziei na zachowanie nosorożca białego północnego – twierdzą naukowcy. – Z jednym tylko samcem trzeba uznać ten podgatunek za praktycznie wymarły. Za kilka lat nosorożec biały będzie występował jedynie w odmianie południowej – dodają.

Na szczęście dzięki programom hodowlanym realizowanym głównie na potrzeby łowieckie, podgatunek ten liczy dziś co najmniej kilkanaście tysięcy osobników i wszystko wskazuje, że w tej chwili nic nie zagraża jego przetrwaniu.

Aleksander Taras / fot. wikipedia

Nosorożec biały (Ceratotherium simum) Nosorożce białe w Nowym Zoo w Poznaniu

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter