Szyby przyjazne ptakom

Podobne artykuły

Nowe, specjalne szkło znane pod nazwą handlową jako Ornilux, przynosi przełom w sprawie zmniejszenia śmiertelności ptaków, powodowanej zderzeniami z przeźroczystymi przeszkodami, w tym oknami i ekranami dźwiękowymi.

Każdego roku miliony ptaków giną w zderzeniach z szybami zamontowanymi w oknach budynków oraz w ekranach dźwiękoszczelnych. Jak dotąd niewiele można było zrobić, by zapobiec temu zjawisku. Manekiny ptaków drapieżnych montowane w okolicach miejsc najbardziej narażonych na ryzyko nie zdają egzaminu, podobnie jak mocowane na szybach naklejki sylwetek skrzydlatych drapieżników czy barwienie szyb.

Przełom przyniosła niemiecka spółka Glas Wagener – producent nowego rodzaju szkła. Wykonane z Orniluxu szyby i ekrany odbijają promieniowanie ultrafioletowe (UV) – niewidoczne dla ludzkiego oka, ale widoczne dla ptaków – ujawniając obecność przeszkody. Ten nowy biomimetyczny materiał został zainspirowany siecią pajęczą (stąd nazwa) i podobnie jak ona odbija światło UV, powstrzymując latające ptaki przed jej zniszczeniem.

Odkrycie zainspirowały obserwacje pająków z rozpowszechnionego w tropikach rodzaju Argiope. Wytwarzają one ledwie widoczne pasma, które ostrzegają ptaki o przeszkodzie na torze ich lotu. Pasma te nie zawsze są widoczne (nie ostrzegają owadów), ale zawsze zapobiegają uderzeniom ptaków, ponieważ zawierają włókna odbijające promienie UV. Ptaki widzą je doskonale i z łatwością mijają przeszkodę.

Ornilux badano w renomowanym Instytucie Maksa Plancka. W tamtejszym tunelu lotów testowano 17 różnego rodzaju szyb odblaskowych UV na 19 europejskich gatunkach ptaków, wykorzystując niemal tysiąc podejść. Wykorzystujący niewidzialną dla ludzkiego oka siatkę Ornilux został zatwierdzony w 2009 roku i jest dziś z powodzeniem stosowany w Europie i Ameryce Północnej.

Aleksander Taras / fot. tvn24.pl

Więcej podobnych

Poprzedni artykułSzkoci tracą głuszce
Następny artykułRequiem dla głuszca?

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne