Szkoci tracą głuszce

Podobne artykuły

Szkoci przegrywają walkę o zachowanie ostatnich głuszców, odnotowując rekordowe spadki liczebności tych kuraków. Wszelkie badania przyczyn jednoznacznie wskazują na nieadekwatną redukcję liczebności drapieżników.

Głuszec (Tetrao urogallus) - największy przedstawiciel rodziny głuszcowatych (Tetraonidae). fot. Richard BartzCzy złe wiadomości z Wysp Brytyjskich oznaczają również klęskę dla polskich kuraków i czy korzystając z brytyjskich doświadczeń, można temu zapobiec? Strategia opracowana przez agencję rządową odpowiedzialną za opiekę nad narodowym dziedzictwem kulturowym Szkocji zakładała wzrost liczebności tamtejszych głuszców do poziomu 5000 osobników pod koniec 2010 roku. Tymczasem najnowsza inwentaryzacja przynosi smutną wiadomość – w Szkocji pozostało zaledwie 1285 głuszców. Mimo ogromnych wysiłków i nakładów podejmowanych na rzecz ich ochrony stanowi to 35-procentowy spadek liczebności od czasu ostatniej inwentaryzacji w latach 2003–2004.

Okazuje się, że zintensyfikowane wysiłki i wielomilionowe nakłady koncentrujące się wokół ochrony tego gatunku nie przyniosły pożądanego rezultatu. Nie pomogła wzmożona ochrona biotopów, odtwarzanie środowiska naturalnego gatunku i usuwanie grodzeń w uprawach leśnych. Szkockie stowarzyszenie strażników łowieckich (SGA), zrzeszające 5300 zawodowych strażników łowieckich, wystosowało niedawno oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Zdaniem SGA, powodem niepowodzenia jest nieadekwatna kontrola liczebności drapieżników. W specjalnym oświadczeniu podkreślają, że dla głuszców nie ma ratunku, o ile nie dojdzie do drastycznego ograniczenia drapieżnictwa ze strony lisów, borsuków, leśnych ptaków drapieżnych i kun – które w Szkocji odpowiedzialne są za największą liczbę zniszczonych lęgów i stanowią główną przyczynę śmiertelności młodych. Zdaniem szkockich strażników, konieczna jest szczera odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście chodzi o ochronę głuszców, czy może raczej ich kosztem chronione są drapieżniki?

Aleksander Taras / fot. Richard Bartz, Munich aka Makro Freak (commons.wikimedia.org)

Więcej podobnych

Poprzedni artykułSkryte przepiórki
Następny artykułSzyby przyjazne ptakom

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne