Słodkowodne orki

W Internecie pojawiło się niedawno niezwykłe nagranie, pokazujące, jak europejski sum zasadza się na gołębie. Zachowanie suma przypomina analogiczne sceny z innej części świata – orek polujących na foki lub wylegujące się na brzegu pingwiny.

Nagranie pochodzi z miasta Albi w południowo-zachodniej Francji i jest częścią naukowego studium zachowania tamtejszych sumów, obserwowanych w rzece Tarn od 1983 roku. Sumy wydawały się zainteresowane plażowaniem w bliskiej odległości od wygrzewających się na plaży ptaków. Niektóre z nich lądowały w paszczach ryb.

Naukowcy sądzą, że swoje niezwykłe preferencje ryby rozwinęły stosunkowo niedawno. Autorzy badań monitorowali sumy na odcinku 100 m od rzeki Tarn, obserwując je z mostu drogowego, znajdującego się nad żwirową wyspą, gdzie zazwyczaj przesiadywały gołębie. W okolicy wprowadzono zakaz połowu ryb i zainstalowano kamery rejestrujące zachowanie sumów i częstotliwość ich ewentualnych sukcesów łowieckich.

Łącznie sfilmowano 54 ataki „słodkowodnych orek” – jak nazwano francuskie sumy – o długości od 1–2 metrów. Ataki te sprowokowane były zazwyczaj przez zachowanie gołębi (ataków na nieruchomo wypoczywające ptaki nie zaobserwowano). Od 14 ryb pobrano małe próbki z płetw w celu zbadania ich pod kątem składu diety. Badania wykazały, że gołębie stanowią znaczącą część diety sumów mierzących poniżej 1,5 metra długości. Naukowcy tłumaczą to niedoborem przybrzeżnych gatunków stanowiących pozostałe elementy diety ryb, zmuszając mniejsze osobniki do poszukiwania nowego źródła pokarmu.

Specyficzne zachowanie sumów nigdy wcześniej nie było zaobserwowane wśród europejskich gatunków tej ryby, choć jest powszechne wśród morskich drapieżników. Ta technika polowania wydaje się stanowić próbę adaptacji do nowych i zmieniających się warunków, które pojawiły się wraz z zasiedleniem przez te ryby wód rzeki Tarn. Do końca nie wiadomo, jakiego rodzaju konsekwencje dla ekologii i mikroewolucji sumów wywołają ich nowe preferencje.

 

Aleksander Taras

fot. wikipedia.org / vid. youtube.com

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter