Rośnie liczba cietrzewi

Po najtrudniejszych warunkach pogodowych w ostatnich trzydziestu latach angielska populacja cietrzewi zanotowała swój najniższy poziom w historii. Naukowcy donoszą, że cietrzewie odbudowują swoją populację, podwajając liczebność na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Rośnie liczba cietrzewi-1

Wiosenne inwentaryzacje w północnej Anglii w niektórych rejonach wykazały podwojenie się liczby cietrzewi na przestrzeni ostatnich dwóch lat – ogłosiła brytyjska fundacja ochrony zwierzyny i zwierząt dziko żyjących (Game & Wildlife Conservation Trust). Wysoka udatność lęgów i sprzyjająca aura pozwoliły odbudować populację, której liczebność po jednej z najtrudniejszych zim ostatniego trzydziestolecia w Anglii spadła do najniższego w poziomu w historii.

Nieco mniej spektakularny przyrost zanotowali również Szkoci. Duncan Orr-Ewing – szef zespołu gospodarki gruntami i gatunkami w szkockim oddziale Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB – Royal Society for the Protection of Birds) – powiedział:

– Cietrzewie należą do najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gatunków szkockiej fauny. Ktokolwiek miał okazję obserwować ich spektakularne rytuały godowe, był świadkiem wielkiego przyrodniczego misterium. To znakomita wiadomość, że liczba tokujących samców rośnie, ale niech to będzie dla nas motywacją do dalszej ochrony tego gatunku i jego siedlisk.

Mateusz Łukasiewicz / fot. wikipedia.org.

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter