Rekord obserwacji

Podobne artykuły

Znany w środowisku ornitologicznym obserwator ptaków – Tom Gullick, został pierwszą osobą, która zaobserwowała 9 tys. gatunków ptaków. Po zakończeniu ostatniej podróży po wyspach Indonezji, zorganizowanej przez Birdtour Asia, miał na swoim koncie obserwacje łącznie 9047 gatunków ptaków.

 

Tom Gullick, który obecnie mieszka w Hiszpanii, pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest największym obserwatorem ptaków na świecie od 2008 roku. W ostatnim amerykańskim wydaniu raportu ABA List Report publikowanego przez amerykańskie towarzystwo ornitologiczne (American Birding Association), podano informację, że na koniec 2011 roku miał na swoim koncie obserwacje w sumie 8942 gatunków, o 117 gatunków wyprzedzając rywala, Brytyjczyka Jona Hornbuckle. On również zakończył 2011 rok jako wiodący obserwator ptaków w Ameryce Południowej (2939 gatunków) i Afryce (2081).

Wspomniany raport obserwacyjny oparty jest na taksonomii, opracowanej przez Jima Clementsa i wydawanej przez prestiżowe wydawnictwo naukowe Cornell University Press, która na koniec 2011 roku określała całkowitą liczbę gatunków ptaków na świecie na 10 700 gatunków.

Przez lata w wyścigu o palmę pierwszeństwa prowadziła Phoebe Snetsinger, która zanotowała swój 8-tysięczny gatunek w trakcie zmagań z chorobą nowotworową. W momencie jej śmierci w wypadku na Madagaskarze w 1999 roku miała na swoim koncie około 8400 gatunków, górując nad kolejnymi pretendentami liczbą około 2 tys. obserwacji.

Aleksander Taras / fot. wikipedia.org

Więcej podobnych

Poprzedni artykułPtak jak ssak
Następny artykułSekretny język piskląt

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne