Fundacja Ochrony Głuszca chwaliła się przez ostatnie miesiące swoją akcją redukcji drapieżników wokół ostoi cietrzewi, głuszców i kuropatw. Dzisiaj przypominamy, że trwa cały czas program edukacji ekologicznej młodzieży w konkursie „Nasza szkoła chroni ptaki”.
Ponad sześćdziesiąt kół łowieckich w pięciu rejonach Polski, kilka tysięcy myśliwych zaangażowanych w akcję Fundacji Ochrony Głuszca pod nazwą „Bezpieczna ostoja” i przyrodniczy efekt w postaci ograniczenia presji drapieżników wokół siedlisk kuraków w ważnych miejscach naszego kraju to efekt, z którego – jako organizacja ochrony przyrody – mamy prawo być dumni.
Tym bardziej że w trakcie finałów regionalnych trzeciej już edycji programu redukcji drapieżników od ekologów i leśników zajmujących się m.in. re introdukcją głuszców mogliśmy usłyszeć słowa uznania i zachęty do kontynuowania naszej akcji.
Kolejna edycja naszej akcji ruszyła, ale zależy nam, aby odstrzał był intensyfikowany w okresie lęgów – wierzymy że dzięki takiemu ukierunkowaniu zwiększymy jeszcze bardziej jej efekt. Edukacja, jaką prowadzimy, potrzebna jest wielu środowiskom, począwszy od samych myśliwych, wśród których nie wszyscy jeszcze rozumieją sens i konieczność zmniejszania populacji lisów w naszych łowiskach. Chcemy dotrzeć z tą wiedzą do organizacji ekologicznych i przedstawicieli służb państwowych, odpowiedzialnych za ochronę przyrody, bo często także tam niewiedza w tej dziedzinie aż zaskakuje!
Oczywiście, w XXI wieku szukamy nie tylko tradycyjnych, ale i bardzo nowoczesnych dróg takiej edukacji ekologicznej. Nie rezygnujemy z materiałów pisanych, a także organizowania spotkań z ludźmi, ale postanowiliśmy rozwijać nowoczesne narzędzia informacyjne. Stąd decyzja o budowie portalu, a więc czegoś znacznie bogatszego i bardziej – jak dzisiaj się mówi – interaktywnego niż zwykła strona internetowa, którą FOG posługiwała się od wielu lat. Po miesiącach przymiarek, a potem konstruowania takiego portalu zarówno od strony „technicznej”, jak i merytorycznej, ta nowa forma przekazu już działa – pod adresem www.fog.com.pl.
Jest systematycznie aktualizowana – niemal każdego dnia pojawiają się tam nowe treści, ciekawe informacje, publikacje dotyczące nie tylko naszej fundacji, ale wielu kwestii dotyczących ochrony przyrody zarówno z Polski, jak i z całego świata.
Zrobiliśmy jednak krok dalej.
Fundacja Ochrony Głuszca ma już swój tzw. fanpage na Facebooku – www.facebook.com/Fundacja.FOG, a także swoje miejsce na Twiterze jako www.twitter.com/Fundacja_FOG. Jesteśmy obecni na portalach społecznościowych oraz w serwisie Google+ po to, by docierać do jeszcze większej grupy ludzi i promować ochronę zagrożonych gatunków. Warto pochwalić się, że po kilku raptem dniach istnienia na Facebooku mamy już blisko 300 tzw. polubień, a liczymy – rzecz jasna z waszą pomocą – na znacznie więcej.
Internetową drogą chcemy też przypominać wszystkim o drugiej edycji naszej akcji edukacji ekologicznej, adresowanej do szkół i realizowanej pod hasłem „Nasza szkoła chroni ptaki”. Już w przyszłym roku planujemy rozstrzygnięcie drugiej odsłony programu, a przypomnijmy, że zwycięzca pierwszej edycji konkursu – Szkoła Podstawowa z Hejdyka na Mazurach – otrzymała niemałą nagrodę w kwocie siedmiu tysięcy złotych.
Wiele szkół mocno działa już w nowej edycji. Ubiegłoroczni zwycięzcy, szkoła z Hejdyka, raportowała już wiosną, że jej uczniowie, wyposażeni w odpowiedni sprzęt, ruszyli po zajęciach lekcyjnych do lasu na czyszczenie i obserwację budek lęgowych. „Zdjęliśmy zniszczone i zawiesiliśmy nowe (6 sztuk)”, pisano w nadesłanej informacji. „Z zaciekawieniem obserwowaliśmy to, co zastaliśmy w budkach. Były to rożne rodzaje gniazd lub noclegownie ptaków. Wszystkie nasze budki były zasiedlone. Każda z nich została przez ptaki zauważona i wykorzystana. Taki widok utwierdza nas w przekonaniu o celowości takiej akcji”.
Szkoła w Proboszowie w województwie opolskim napisała do nas z kolei: „Karmimy i obserwujemy ptaki już od wielu lat. Mamy już >>swoje<< ptaki, które gdy tylko zjawi się zima, czekają na naszą karmę. Co roku kupujemy worek słonecznika i mieszamy z pozostałymi ziarnami, kaszami, płatkami itp. Tak przygotowaną karmę codziennie wysypujemy do kilku karmników rozstawionych wokół szkoły. Uczniowie dokarmiający ptaki prowadzą codzienne obserwacje, a wyniki zapisują do specjalnie przygotowanych kartach obserwacji. W tym roku wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji – Zimowe ptakoliczenie. (…) Ptaki liczyło 19 osób i naliczyliśmy 724 sztuk”.
Zachęcamy więc inne szkoły do nadsyłania takich informacji i – jeśli nie przystąpiły dotąd do naszej akcji – prosimy o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych do programu „Nasza szkoła chroni ptaki”. Na zwycięzcę czeka główna nagroda w wysokości 7000 zł i wiele atrakcyjnych nagród dla dzieci.
Daniel Więzik, prezes zarządu Fundacji Ochrony Głuszca / fot. Grzegorz Leśniewski