Ptaki w świetle gwiazd

Podobne artykuły

Ciekawą promocję pasji ornitologicznej realizują pracownicy angielskiego rezerwatu Old Moor w południowym Yorkshire. Obserwacje ptaków połączono tam z oglądaniem gwiazd na nocnym niebie.

Ptaki w świetle gwiazd-2Old Moor w południowym Yorkshire jest flagowym rezerwatem angielskiego oddziału Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB – Royal Society for the Protection of Birds). Na gości przybywających do rezerwatu przyrody w sobotę 12 stycznia czekały dwa spektakularne zjawiska naturalne. Zwiedzający mieli możliwość podpatrywania gęsi w świetle zachodzącego słońca, a zaraz potem obserwacji gwiazd na zimowym niebie.

Pracownicy i wolontariusze rezerwatu przyrody w Dearne Valley, w pobliżu Barnsley, witali zwiedzających, zapraszając ich na spacer z przewodnikiem w okolice gniazd zimujących ptaków. Następnie pojawili się członkowie towarzystwa astronomicznego (MSAS – Mexborough i Swinton Astronomical Society), którzy opowiadali o zjawiskach możliwych do zaobserwowania na zimowym niebie.

Liane Holdsworth, doświadczony pracownik rezerwatu powiedział:

– To wspaniała okazja, by doświadczyć dwóch zupełnie niezwykłych zjawisk naturalnych. Możemy podglądać naturę, oglądając zimujące dzikie ptactwo, gniazdujące na tle zachodzącego słońca. To porywający widok, ale gdy dodamy do tego możliwość głębszego spojrzenia w iskrzące gwiazdami niebo, i to w towarzystwie prawdziwych ekspertów, mamy przepis na wspaniały wieczór.

Przed faktyczną obserwacją nieba goście uczestniczyli w krótkich prezentacjach astronomicznych. Na wszystkich – zarówno początkujących, jak i znawców tematu czekały teleskopy i lornetki. Zmarznięci mogli posilić się domowymi zupami i napojami rozgrzewającymi.

Prezes MSAS Les Marsden powiedział:

– Ta niecodzienna współpraca udowodniła, że zjawiska przyrody możemy pokazywać ludziom w ciekawy sposób i w nowatorskiej oprawie.

RSPB i MSAS współpracują od 2010 roku. Pokazywane przez nich wspólnie cuda natury obejrzało już ponad tysiąc zwiedzających. Cały dochód z przedsięwzięcia przeznaczony jest na potrzeby ochrony zwierząt.

Aleksander Taras / fot. Alvesgaspar; wikipedia.org

Więcej podobnych

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Komentarze

Reklamaspot_img

Popularne

WordPress PopUp Plugin