Pingwiny cesarskie należą do najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ptaków na świecie. Najnowsze badania wskazują, że ich umiejętności są niespotykane w świecie ptaków i czynią je bliższymi ssaków morskich.
Naukowcy zbadali umiejętności pływackie pingwinów. Okazało się, że zwierzęta te nurkują na głębokość 500 m i mogą pozostawać pod wodą przez 27 minut. Żaden inny gatunek gromady ptaków – liczącej ponad 10 tys. gatunków – nie może poszczycić się takimi osiągnięciami.
Uczeni obserwowali kolonię pingwinów żyjących na Przylądku Waszyngtona na Antarktydzie, badając między innymi zmiany pulsu zwierząt podczas nurkowania. Okazało się, że pod wodą pingwiny zmniejszają liczbę uderzeń serca – z 70 (standardowo) do 10 na minutę. Zdaniem naukowców, tak olbrzymi spadek pulsu i związany z tym sposób gospodarowania tlenem przez mięśnie upodabnia pingwiny do ssaków morskich.

Naukowcy interesują się niezwykłą strukturą hemoglobiny w krwi, która umożliwia pingwinom cesarskim funkcjonowanie w środowisku ubogim w tlen. Okazuje się również, że unikatowa konstrukcja kości tych ptaków zmniejsza tzw. barotraumę, czyli fizyczne uszkodzenia tkanek spowodowane różnicą ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem organizmu. Co więcej, w ekstremalnych warunkach zwierzęta te są również zdolne do spowolnienia metabolizmu oraz wyłączania mniej ważnych życiowo funkcji i poszczególnych organów wewnętrznych.
Aleksander Taras / fot. wikipedia.org (lin padgham, CommonismNow, Fallschirmjäger)