Ptak jak ssak

Podobne artykuły

Pingwiny cesarskie należą do najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ptaków na świecie. Najnowsze badania wskazują, że ich umiejętności są niespotykane w świecie ptaków i czynią je bliższymi ssaków morskich.

Pingwiny Cesarskie

Naukowcy zbadali umiejętności pływackie pingwinów. Okazało się, że zwierzęta te nurkują na głębokość 500 m i mogą pozostawać pod wodą przez 27 minut. Żaden inny gatunek gromady ptaków – liczącej ponad 10 tys. gatunków – nie może poszczycić się takimi osiągnięciami.

Uczeni obserwowali kolonię pingwinów żyjących na Przylądku Waszyngtona na Antarktydzie, badając między innymi zmiany pulsu zwierząt podczas nurkowania. Okazało się, że pod wodą pingwiny zmniejszają liczbę uderzeń serca – z 70 (standardowo) do 10 na minutę. Zdaniem naukowców, tak olbrzymi spadek pulsu i związany z tym sposób gospodarowania tlenem przez mięśnie upodabnia pingwiny do ssaków morskich.

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) — gatunek dużego ptaka z rodziny pingwinów, endemiczny dla Antarktydy. Jest największym żyjącym przedstawicielem rodziny pingwinów. Populację szacuje się na 270 – 350 tys. osobników

Naukowcy interesują się niezwykłą strukturą hemoglobiny w krwi, która umożliwia pingwinom cesarskim funkcjonowanie w środowisku ubogim w tlen. Okazuje się również, że unikatowa konstrukcja kości tych ptaków zmniejsza tzw. barotraumę, czyli fizyczne uszkodzenia tkanek spowodowane różnicą ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem organizmu. Co więcej, w ekstremalnych warunkach zwierzęta te są również zdolne do spowolnienia metabolizmu oraz wyłączania mniej ważnych życiowo funkcji i poszczególnych organów wewnętrznych.

Aleksander Taras / fot. wikipedia.org (lin padgham, CommonismNow, Fallschirmjäger)

Więcej podobnych

Poprzedni artykułGołębie bez kompasów
Następny artykułRekord obserwacji

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne