Przestrojone kosy

Podobne artykuły

Naukowcy odkryli, że miejskie kosy śpiewają coraz głośniej, aby uniknąć zagłuszenia przez ruch samochodowy.

Zwierzęta rozwinęły różnorodne strategie postępowania w związku z rosnącym hałasem wokół ich siedlisk. Wiele gatunków miejskich ptaków śpiewa wyższym głosem, niż ich wiejscy kuzyni. Wszystko to po to, aby odróżnić ptasi śpiew od dźwięków ulicy, które są niższej częstotliwości.Turdus merula

Naukowcy z Instytutu Ornitologicznego Max Planck odkryli, że jest to bardzo użyteczny efekt uboczny. Okazuje się, że śpiew w wyższej częstotliwości jest automatycznie głośniejszy. Poprzez zwiększenie wolumenu głośności, ptaki w miastach są lepiej słyszalne niż ich wiejscy kuzyni.

Mimo wielu niekorzystnych warunków środowiskowych obecnych w miastach, dzikie zwierzęta wciąż wybierają je swoje siedliska. Wprawdzie muszą radzić sobie z większą liczbą ludzi, zwiększoną ilością światła, zanieczyszczeniami i hałasem, niż na terenach wiejskich, jednak są one rekompensowane pewnymi korzyściami. Do najważniejszych należą bardziej obfite dostawy żywności i nowe miejsca lęgowe.

Niemieccy naukowcy badali miejską populacje kosów w Wiedniu i ptaki mieszkające w pobliskim lesie. Sprawdzali również ptaki w warunkach kontrolowanych, badając związek częstotliwości i amplitudy śpiewu w poszczególnych warunkach. Okazało się, że wszystkie ptaki potrafią produkować wyższe tony na wyższych amplitudach. Natomiast w mieście, kosy wolą śpiewać głośniej na wyższych częstotliwościach.

Naukowcy sądzą, że zwiększenie poziomu głośności jest główną przyczyną wyższej częstotliwości śpiewu przez miejskie ptaki. Uważają, że wyższa częstotliwość i wyższa amplituda lepiej maskuje uliczne hałasy. Odkryli ponadto, że podobną strategię stosują inne ptaki. Aby przyciągnąć partnerów i w obronie swojego terytorium, miejski rudzik śpiewa w drugiej połowie nocy, kiedy ruch uliczny jest mniejszy.

Jan Bocheński / fot. Darkone; Daniel Schwen; (wikipedia.org)

Więcej podobnych

Poprzedni artykułWisła stawia na głuszca
Następny artykułPsy niemile widziane

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne