Poziom różnorodności

Podobne artykuły

Monitoring biotopów rolnych na terenach o intensywnej produkcji rolniczej stanowi coraz bardziej znaczący element polityki ochrony różnorodności. Kos i wróbel między innymi stają się w naszym kraju symbolem wartościowego siedliska rolniczego.

Obszary rolnicze, na których sposób gospodarowania sprzyja różnorodności gatunków i siedlisk, albo obecności rzadkich gatunków, określa się za pomocą wskaźnika HNV (high nature value farm land), który jest ważnym elementem polityki ochrony bioróżnorodności w Unii Europejskiej. Wskaźnik ten wymaga zastosowania wielu instrumentów pomiarowych. Jednym z nich stać się może niebawem kilka pospolitych gatunków ptaków.

fot. Charles J. Sharp (commons.wikimedia.org)

Z opublikowanych niedawno wyników badań prowadzonych przez zespół naukowców z Polski i Włoch wynika, że aby stwierdzić, czy dany biotop polny jest wartościowy z przyrodniczego punktu widzenia, wystarczy sprawdzić, czy występują w nim jednocześnie cztery gatunki ptaków: kos, wróbel, cierniówka i potrzeszcz. Wskaźnik ten sprawdza się na ponad 80 proc. monitorowanych terenów wiejskich.

Rzecz jasna, może on być uznany jedynie za jeden z instrumentów monitoringu w tych rejonach Europy, gdzie gatunki te występują dość powszechnie, ale odwołanie się do upodobań środowiskowych naszych śpiewających przyjaciół otwiera drogę do tworzenia analogicznych rozwiązań na terenie całej planety, gdzie występują problemy z dewastacją obszarów rolnych, spowodowaną przez zbyt intensywną, uprzemysłowiona produkcją żywności.

Andrzej Chojnowski / fot. wikipedia, pixibay

Więcej podobnych

Poprzedni artykułProblem z sukcesem
Następny artykułZabójcza folia

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne