Peruwiański wyścig ornitologiczny

Podobne artykuły

W Peru odbył się pierwszy w historii wyścig ornitologiczny – Birding Rally Challenge. Zwyciężył zespół amerykański, ale tuż za nimi uplasowała się drużyna angielska. Ptasi wyścig zorganizowany został we współpracy z peruwiańskim Ministerstwem Handlu Zagranicznego i Turystyki.

Students watching birds at Nador Lagoon

Odbywający się od 27 listopada do 7 grudnia 2012 roku Birding Rally Challenge obserwowało 24 ekspertów. Przedmiotem zmagań było odnalezienie jak największej liczby gatunków ptaków w dorzeczu Amazonki. Sześciodniowy rajd rozpoczął się w Tambopata w dżungli amazońskiej, potem przez południową autostradę międzyoceaniczną przeniósł się do Andów i zakończył się w mglistych lasach masywu Machu Picchu.

Zwycięski zespół ornitologów z Louisiany w USA odnotował 493 gatunków – zaledwie o trzy więcej niż drużyna brytyjska. Rywalizacja była bardzo zacięta i losy konkursu ważyły się do samego końca. Wszystkie zespoły obserwujące ptaki wykorzystały pełne sześć dni na wizyty w Limie, Puerto Maldonado, przejazd autostradą międzyoceaniczną i Machu Picchu. Zajmującym dalsze miejsca zespołom z Brazylii, Afryki Południowej i Hiszpanii nie udało się jednak zagrozić pozycji Amerykanów i Brytyjczyków.

Birders at Caerlaverock

Wybór Peru na gospodarza wyścigu nie był przypadkowy. Od lat wśród obserwatorów przyrody kraj ten uchodzi za miejsce szczególne. Peru jest domem 1836 gatunków ptaków (20 proc. całej populacji światowej), z czego 120 to gatunki endemiczne. Nic dziwnego, że Peru cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród miłośników ptaków. Szacuje się, że w najbliższych latach każdego roku kraj ten odwiedzi ponad 20 tys. miłośników ornitologii, generując przychody w kwocie 50 milionów dolarów rocznie.

Gabriel Wolniewicz / fot. MPF; Kokopelado; (wikipedia.org)

Więcej podobnych

Poprzedni artykułWegetarianie szkodzą środowisku
Następny artykułPestycydowa cukrzyca

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne