Opierzone dinozaury

Podobne artykuły

Nowo odkryta w Chinach skamieniałość ptaka, przypominającego dinozaura z okresu jurajskiego, podważa wcześniejsze teorie na temat przyczyn powstania opierzenia.

fot. James L. Amos (commons.wikimedia.org)

Ptaki wyewoluowały z dinozaurów we wczesnej kredzie, około 120 milionów lat temu. Ostatnie pierzaste dinozaury datuje się od połowy do późnego okresu jurajskiego. Eosinopteryx był opierzonym ptakiem długości około 30 cm długości, należącym do grupy zwierząt opisywanych jako ptakopodobne dinozaury – należy do nich również Archaeopteryx, którego pierwotnie uważano za bliskiego wspólnego przodka pierzastych dinozaurów i ptaków.

Współautor odkrycia, palaeontolog dr Gareth Dyke z Uniwersytetu Southampton, powiedział:

– To znalezisko wzmaga dalsze wątpliwości co do teorii, że słynne Archaeopteryxy, „pierwsze ptaki”, jak się je czasami określa, odegrały kluczową rolę w ewolucji współczesnych ptaków. Nasze wyniki wskazują, że pochodzenie lotu było o wiele bardziej złożone, niż wcześniej sądzono.

Szkielet został wykopany w bogatych w ptakodinozaury północno-wschodnich Chinach. Szczątki szkieletu wskazują, że mimo obecności piór łożyskowych zwierzę było nielotem z powodu swojej krótkiej rozpiętości skrzydeł. Wprawdzie struktura kości wykazywała cechy zdolności do lotu, jednak jego palce sugerowały, że to mieszkaniec ziemi. Podobnie jak liczba piór na ogonie, sugerująca, że było to zwierzę biegające, a nie latające.

Aleksander Taras / fot. wikipedia.org; donsmaps.com

Więcej podobnych

Poprzedni artykułNasadzenia dla cietrzewi
Następny artykułPtasie tacierzyństwo

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne