Obraz wręczony

Zgodnie z zapowiedzią z majowej wkładki FOG – w której pisaliśmy o udziale Fundacji Ochrony Głuszca w Targach Hubertus 2011 i wylosowaniu zwycięzcy przeprowadzonego tam minikonkursu wiedzy o głuszcu – 9 maja w Warszawie mieliśmy przyjemność wręczenia konkursowej nagrody pani Zdzisławie Lasocie z Pionek. Był to – przypomnijmy – obraz przedstawiający tokującego głuszca, zatytułowany „Prastara pieśń wiosny”, namalowany przez malarza i grawera firmy Purdey, Michała Nowakowskiego.

Pani Zdzisława Lasota przyjechała na spotkanie z działaczami fundacji w towarzystwie męża, Jerzego Kustrzepy, długoletniego myśliwego i skarbnika Koła Łowieckiego „Proch” z Pionek. Jak ujawniła zwyciężczyni, pan Jerzy podpowiedział jej prawidłową odpowiedź, po części więc obraz należał się także i jemu. Myśliwy stwierdził, że nakłonił żonę, by to ona wzięła udział w konkursie, ponieważ ma szczęście w takich sytuacjach. „Jeśli żona towarzyszy mi w polowaniu, zawsze coś strzelę” – ujawnił Jerzy Kustrzepa. „Jeśli idę do lasu sam, z wynikami bywa różnie”.

Podczas spotkania, m.in. z wiceprezesem Fundacji Ochrony Głuszca Władysławem Mizią (który wręczył nagrodę), wiele rozmawialiśmy o działaniach FOG, a także o obecności kuraków w przyrodzie. Pan Jerzy opowiadał, że jeszcze w latach 80. na terenie łowisk „Prochu” sporo było cietrzewi, a jarząbek spotkany był w latach 90. „Musimy działać, żeby przywrócić te dobre dla przyrody czasy” – powiedział.
Na razie – działając dla tego celu – pani Zdzisława nie tylko przekazała fundacji 1 proc. podatku ze swego PIT-a za rok 2010, ale ofiarowała też dodatkową darowiznę na działania statutowe FOG, za co serdecznie dziękujemy.

Bogdan Bronowski

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter