Nasadzenia dla cietrzewi

Podobne artykuły

Za sukcesem cietrzewi w północnej Anglii, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat podwoiły swoją liczebność, stoją m.in. projekty lokalnych nasadzeń, realizowane przez setki wolontariuszy.

Wiadomość o rosnącej populacji cietrzewi w północnej Anglii zelektryzowała wszystkich miłośników tych niezwykłych ptaków. Tamtejsze cietrzewie podwoiły swoją liczebność. Ten wielki sukces miłośników czarnych rycerzy był możliwy nie tylko dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców z brytyjskiej fundacji ochrony zwierzyny i zwierząt dziko żyjących (GWCT – Game and Wildlife Conservation Trust). W działania na rzecz ratowania cietrzewi zaangażowało się setki wolontariuszy, którzy między innymi odpowiadają za nasadzenia drzew zapewniających możliwość zwiększenia bazy żerowej dla rzadkich gatunków ptactwa w północnej Anglii. O skali tych działań niech świadczy fakt, że tylko w pierwszym roku programu posadzono ponad 3 tys. drzew.

fot. pxhere, CC0 Public Domain

Cały czas zresztą realizowane są w północnej Anglii nasadzenia niewielkich skupisk brzozy, głogu, jarzębiny, olchy i wierzby w kluczowych miejscach występowania cietrzewi. Pączki i owoce tych drzew mają służyć za pokarm dla cietrzewia podczas srogich zim.

Projekt wspierany był przez specjalny fundusz (Heritage Lottery Fund), powołany do życia w 1994 roku, który dzięki środkom gromadzonym w narodowej loterii część swoich przychodów przeznacza na ochronę narodowego dziedzictwa Wielkiej Brytanii, w tym finansowanie muzeów, parków, rezerwatów i miejsc o znaczeniu historycznym.

W projekt zaangażowali się także lokalni właściciele wrzosowisk i rolnicy. Właśnie wsparcie finansowe funduszy z loterii zapewniło możliwość zakupu sadzonek dla wszystkich zainteresowanych uczestników. W projekt nasadzeń z entuzjazmem zaangażowała się od początku miejscowa młodzież. Tylko w okolicach rezerwatu Moorhouse pracowało ponad stu młodych wolontariuszy. W planach jest dalsze angażowanie młodzieży szkolnej, która w ten sposób w czynny i praktyczny sposób chroni przyrodę.

Fran Atterton z fundacji GWCT, opowiadający o udziale angielskich uczniów w programie ratowania cietrzewi, powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego pisma:

– To był bardzo produktywny sezon. Posadziliśmy drzewa w miejscach, gdzie zimą cietrzewie mają szczególnie trudne warunki przeżycia niskich temperatur i wysokiej pokrywy śnieżnej. Dwa lata temu gatunek ten poniósł szczególnie duże straty z powodu braku jakiejkolwiek ochrony. Ten projekt to dla tych ptaków ostania deska ratunku. Uczestnicząca w nasadzeniach młodzież świetnie się bawiła, a dzieciaki miały okazję zapoznać się z sytuacją zagrożonych gatunków.

Aleksander Taras / fot. wikipedia.org; pxhere.com

Więcej podobnych

Poprzedni artykułHałas szkodzi ptakom
Następny artykułOpierzone dinozaury

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne