Najstarsza ptasia matka

Podobne artykuły

Najstarszym dziko żyjącym ptakiem na świecie jest samica albatrosa znana jako Wisdom. Jest również najstarszą ptasią matką – ta 62-latka dopiero co wyprowadziła z gniazda kolejne pisklę.

Short tailed AlbatrossNaukowcy szacują, że jest to jej 35 lęg w życiu. Albatrosy ciemnolice (Phoebastria immutabilis) wyprowadzają jeden lęg rocznie i składają tylko jedno jajo. Samica zasiedla Obszar Chroniony Wyspy Midway (Midway Atoll National Wildlife Refuge) i została zaobrączkowana w 1956 roku przez Chandlera Robbinsa – biologa ze Służby Geologicznej USA, który przez kolejną dekadę zaobrączkował tysiące albatrosów ciemnolicych i czarnonogich w projekcie badającym wpływ dużych ptaków morskich na ryzyko zderzeń z samolotami marynarki.

W 2002 roku 94-letni Robbins powrócił do rezerwatu w nadziei, że uda mu się odnaleźć przy życiu część ptaków zaobrączkowanych w projekcie. Wśród potwierdzonych obserwacji numerów obrączek znalazła się również Wisdom. Od tamtego czasu samica obserwowana jest regularnie, jako najstarsza ptasia matka na świecie.

Skąd znamy wiek Wisdom? Wiadomo, że duże ptaki generalnie żyją dłużej od mniejszych. Wiadomo również, że albatrosy ciemnolice zaczynają się rozmnażać w wieku około 5 lat i wiadomo, że w 1956 roku gniazdująca już wówczas samica musiała być co najmniej w tym wieku.

Diomedea epomophora

Naukowcy są po dużym wrażeniem długowieczności Wisdom – przeżyła wiele lat i nadal wyprowadza lęgi. I choć lotnictwo marynarki nie stanowi już dla niej takiego zagrożenia jak dawniej, w zastępstwie pojawiły się nowe, nie mniej niebezpieczne, jak na przykład pływające w morzu plastikowe śmiecie czy skażenie ołowiem z farb.

Jan Bocheński / fot. Jlfutari; Mark Jobling;

Więcej podobnych

Poprzedni artykułMyśliwi ratują ptaki
Następny artykułNie takie groźne wiatraki

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne