Nagrody dla aktywnych

Podobne artykuły

Realizowany przez FOG program aktywnej edukacji ekologicznej pod hasłem „Nasza szkoła chroni ptaki” nabiera tempa. Do końca grudnia zgłosiło swój formalny akces do programu blisko 40 szkół. Właśnie one – i następnych ponad 20 szkół, które się zgłoszą – otrzymają w styczniu książki „Człowiek wśród ptaków” i specjalne zeszyty ćwiczeń.

Stara zasada „Kto pierwszy, ten lepszy” może nie zawsze sprawdza się w życiu, ale w Fundacji Ochrony Głuszca uznaliśmy, że najaktywniejszych naszych sojuszników, takich, którzy najszybciej reagują na nasze inicjatywy, trzeba nagrodzić. Kiedy zapowiadaliśmy w ubiegłym roku start nowego programu aktywnej edukacji ekologicznej FOG, pod hasłem „Nasza szkoła chroni ptaki”, zastanawialiśmy się, ile szkół zechce zgłosić się do tej akcji i w jakim tempie jej uczestnicy rozpoczną swoje praktyczne działania.

Teoria i praktyka
To, że podkreślamy w tym miejscu słowa „praktyczne działania”, to, oczywiście, nie jest przypadek. Akcja „Nasza szkoła chroni ptaki” zakłada bowiem z jednej strony zdobywanie wiedzy przez młodzież na temat ptaków, ale też i działania praktyczne w dwóch tzw. podprojektach.

Pierwszy – związany z okresem jesieni i zimy – zakłada zapoznanie się młodzieży z ptakami występującymi w Polsce i ich kategoryzacją ze względu na tryb życia i charakter występowania. Chodzi m.in. o identyfikację ptaków występujących w otoczeniu konkretnej szkoły (miejscowości). Dzięki nauczycielom i myśliwym – którzy oby włączali się do programu – uczniowie powinni też poznać zasady współistnienia człowieka i ptaków, sens i sposoby ich dokarmiania, a w sferze praktycznej m.in. budować i instalować karmniki, dokarmiać ptaki i obserwować, co dzieje się wokół karmników w czasie zimy.

Drugi podprojekt – zaplanowany na wiosnę i lato – związany jest z ptakami korzystającymi z budek lęgowych. Praktycznym zadaniem dla młodzieży jest w nim wykonanie takich budek, zainstalowanie ich w środowisku lokalnym i następnie obserwacja życia przyrodniczego wokół budek, czemu towarzyszy poszerzanie wiedzy na temat ptaków lęgowych.

Pionierzy programu
Ważne, że odnotowaliśmy odzew na naszą inicjatywę. Jako pierwsza swój akces do programu „Nasza szkoła chroni ptaki” zgłosiła szkoła w Udaninie z województwa dolnośląskiego, gdzie akcją kieruje nauczycielka Anna Janus. Gratulujemy i dziękujemy za tę decyzję.

W ślad za pionierami – wśród których znalazły się jeszcze m.in. szkoła w warmińsko-mazurskim Biesalu oraz szkoła podstawowa nr 2 z Polanicy-Zdroju – ruszyły następne zgłoszenia, za które również serdecznie dziękujemy. Analizując formularze zgłoszeniowe – które wypełnia się na naszej stronie internetowej www.fog.com.pl – zauważyliśmy też ciekawą prawidłowość. Ponieważ nasza fundacja działa przede wszystkim wśród myśliwych i ma comiesięczną wkładkę w „Łowcu Polskim”, a równocześnie od dwóch edycji jest partnerem akcji „Ożywić pola”, okazuje się, że większość spośród zgłoszonych szkół była już wcześniej uczestnikami „Roku sarny”, czyli szóstej edycji programu edukacyjno-ekologicznego „Łowca Polskiego”.

To m.in. przypadek szkoły z Leszczyna Szlacheckiego, zdobywcy srebrnego medalu w konkursie „Roku sarny”, ale także szkół m.in. z Antolki, Dąbrowy Górniczej, Hejdyku czy Pstroszyc lub Suchej z opolskiego, gdzie Pani Klaudia Nocoń wiesza budki lęgowe na drzewach wokół szkoły już od kilku sezonów; budki – dodajmy – wykonane przez myśliwych z współpracującego ze szkołą koła łowieckiego.
Liczymy, że kolejni uczestnicy akcji „Ożywić pola” rozszerzą spektrum swojej ekologicznej aktywności i będą dołączać do naszej, FOG-owskiej akcji. Mamy zresztą tego przykłady. Tylko w grudniu – spośród laureatów „Roku sarny” – formularze zgłoszeniowe do programu „Nasza szkoła chroni ptaki” zgłosiły m.in. szkoły w Husowie i Czarnej Sędziszowskiej.

Książki dla szkół
Oczywiście, akcja FOG ciągle jeszcze znajduje się w okresie początkowym. Stopniowo zbieramy doświadczenia i przede wszystkim staramy się dotrzeć z informacją o naszym programie do jej potencjalnych uczestników, czyli szkół, ale także kół łowieckich. Podtrzymujemy założenie, by w skali całego kraju ostatecznie uczestniczyło w akcji co najmniej 100 szkół.

Do pionierów programu – tych, którzy już się zgłosili, i tych, którzy zrobią to w najbliższych tygodniach – postanowiliśmy tymczasem wysłać pierwsze publikacje związane z tematyką akcji. Pakiety – po 30 książek dla szkoły plus specjalne zeszyty ćwiczeń – otrzyma pierwszych 60 zgłoszonych szkół.

Będzie to wydawnictwo książkowe „Człowiek wśród ptaków”. Książka zapoznaje uczestników akcji ze zjawiskiem migracji ptaków (m.in. pokazując przyczyny migracji, trasy wędrówek, pory przylotów, przelotów i odlotów) oraz wymaganiami środowiskowymi wybranych gatunków, ze szczególnym uwzględnieniem ich potrzeb żerowych. Celem praktycznym wydawnictwa jest uświadomienie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad dokarmiania, ze szczególnym uwzględnieniem pozytywnych i negatywnych skutków, co powinno przydać się im już w tegorocznym sezonie zimowym.

Publikacje są ciekawe, a książka została bardzo ładnie zilustrowana fotografiami Henryka Janowskiego i Grzegorza Leśniewskiego, którym w tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować za wielkie zaangażowanie w nasze programy.

Zachęcamy więc tych, którzy się na razie wahają. Nie ma na co czekać. Przystępujcie do akcji „Nasza szkoła chroni ptaki”. Nie będziecie tego żałować.

Daniel Więzik

Więcej podobnych

Poprzedni artykułLornetki za lisy
Następny artykułCietrzewie pod gondolą

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne