Mroczne sekrety

Jelenie sika są nosicielami bardzo groźnych azjatyckich nicieni. Ten demoniczny pasożyt jest problemem także w naszym kraju, gdyż zadomowił się w przewodach pokarmowych polskich żubrów. Nicienie

Gatunki inwazyjne i obce wykazują znaczną ekspansję i stanowią coraz większe zagrożenie dla rodzimych gatunków fauny i flory. Wśród zwierząt kojarzą się nam zazwyczaj z drapieżnikami (psy dingo) lub gryzoniami (szczury), tymczasem zdaniem szwedzkich biologów w ścisłej czołówce europejskich gatunków inwazyjnych znajduje się, ku zaskoczeniu, potulny przeżuwacz jeleń sika.

Ten niewielki podgatunek jelenia zawędrował do Europy w XIX stuleciu, a konkretnie w 1860 roku na wystawę w Londyńskim Towarzystwie Zoologicznym. Ze względu na walory ozdobne i łowieckie gatunek ten był celowo rozmnażany w zamkniętych hodowlach w Irlandii, Anglii i Szkocji. Wyhodowane w ten sposób osobniki były introdukowane do naturalnego środowiska. Podobny scenariusz miał miejsce w krajach Europy kontynentalnej (Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Austria, Rosja, na Litwie, Węgrzech i Ukrainie i również w Polsce).

We wszystkich tych krajach introdukcje tego gatunku zakończyły się sukcesem, a ich populacje rozwijają się tam do dziś. W trakcie wieloletnich obserwacji okazało się jednak, że te sympatyczne zwierzę ma swoje mroczne sekrety. Przede wszystkim jelenie wschodnie są nosicielami azjatyckich nicieni Asworthius sidemi, wysysających krew ze ściany żołądka przeżuwaczy. Ten demoniczny pasożyt osłabia organizm zwierzęcia, którego kosztem się żywi i prowadzi do wyniszczenia organizmu żywiciela. Jest problemem także w naszym kraju, gdyż zadomowił się całkiem niedawno w przewodach pokarmowych polskich żubrów.

Jelenie sika są także nosicielami gruźlicy bydlęcej i ptasiej. Istnieją również przypuszczenia, że większe populacje jelenia sika wypierają stopniowo z ekosystemów swego kuzyna jelenia europejskiego.

Przytoczony tu pokrótce akt oskarżenia sprawił, że ten sympatyczny przeżuwacz znalazł się na samym szczycie w szwedzkim rankingu europejskich gatunków inwazyjnych obok takich szkodników, jak szczury i piżmaki.

ach / fot. wikipedia

 

 Jeleń wschodni, sika (Cervus nippon) – gatunek jeleniowatych – jego podgatunki zamieszkują wschodnią część Syberii, Mandżurię, wschodnie Chiny, Koreę, Japonię oraz Tajwan. Introdukowany także w wielu innych krajach. Na teren współczesnej Polski sprowadzony w 1895 i aklimatyzowany w okolicach Elbląga i Pszczyny

 

Nicienie Jeleń sika Jeleń sika Jeleń sika (Cervus nippon taioanus) Łanie jelenia sika

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter