Fundacja Ochrony Głuszca – dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – przygotowała specjalny program dla województwa mazowieckiego, w ramach którego młodzież ze szkół tego regionu włączy się w aktywną ochronę ptaków.
Z całej Polski napływają do nas zgłoszenia do programu aktywnej edukacji ekologicznej „Nasza szkoła chroni ptaki”. Na razie mamy dobrą wiadomość dla szkół Mazowsza. Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozytywnie przyjęły nasz wniosek o dotację. Już wkrótce do szkół uczestniczących w mazowieckiej edycji programu „Nasza szkoła chroni ptaki” zostaną rozesłane materiały edukacyjne. Zgodnie z zapowiedzią, na stronach internetowych fundacji uruchomiona zostanie zakładka poświęcona programowi, na której pojawią się dodatkowe materiały edukacyjne dla nauczycieli, w formie konspektu lekcji i prezentacji multimedialnej.
Nowe wydawnictwa
Dzięki dofinansowaniu w ramach mazowieckiego projektu zostanie wydana książka pt. „Człowiek wśród ptaków”. Głównym celem tego wydawnictwa jest zapoznanie młodzieży szkolnej ze zjawiskiem migracji ptaków oraz biologią wybranych gatunków. Drugim wydawnictwem, które otrzymają dzieci, będzie zeszyt ćwiczeń z pytaniami i stronami do kolorowania, dla weryfikacji wiedzy uzyskanej z książki i prezentacji w sposób dostosowany do różnych grup wiekowych uczestników akcji.
Niestety, ogólnopolska wersja naszego programu nie uzyskała wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z naszą zapowiedzią, że będziemy ubiegać się o dofinansowanie w poszczególnych funduszach wojewódzkich i wszystkich instytucjach wspierających realizację tego typu programów, na razie udało nam się zdobyć poparcie na Mazowszu. Gotowe wnioski skierowane do wojewódzkich funduszy czekają na ogłoszenie naboru, podobnie jak nasz ponowny wniosek w sprawie ogólnopolskiego wsparcia ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie składamy broni.
Nie tylko Mazowsze
Co ze szkołami spoza województwa mazowieckiego, które zgłosiły się do projektu? Gorąco zachęcamy do uczestnictwa, choć z oczywistych względów finansowych nie mogą one liczyć na wymienione publikacje w wersji drukowanej. Dlatego na stronie internetowej programu pojawią się ich elektroniczne wersje. Nauczyciele i koordynatorzy pragnący przyłączyć się do programu będą je mogli pobrać i w miarę swoich możliwości wydrukować i rozdawać uczniom zainteresowanym uczestnictwem w naszej akcji.
To nie koniec. Przypomnijmy – początkowo zamierzaliśmy uruchomić duży ogólnopolski projekt, finansowany na szczeblu centralnym. Realizowany obecnie na Mazowszu temat ptasich migracji jest zaledwie fragmentem tego programu, którego główną ideą jest zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w całoroczne aktywne działania na rzecz ptaków. Zaczynamy od ptaków migrujących – od wieszania budek lęgowych, obserwacji terenowych i monitoringu; do przeciwdziałania zagrożeniom z pewnością już wkrótce wrócimy.
Mamy logo
Grono sympatyków naszej akcji stale rośnie. Pisaliśmy już o poparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej – teraz możemy się pochwalić nowym logo naszej akcji. Edward Lutczyn, znany czytelnikom „Łowca Polskiego” ze swoich rysunków satyrycznych i licznych ilustracji, jest również sympatykiem Fundacji Ochrony Głuszca. Specjalnie na potrzeby naszej akcji zaprojektował logo, które doskonale oddaje nasze intencje.
Nie chodzi nam przecież tylko o przekazanie wiedzy dzieciom i młodzieży, lecz o wywołanie w nich wrażliwości na zagadnienia związane z ochroną środowiska (w tym wypadku ptaków), która spowoduje, że włączą się w praktyczne działania na rzecz poprawy warunków środowiskowych naszych skrzydlatych przyjaciół. Dwójka dzieci wieszających budkę lęgową, z której skorzysta jakiś przedstawiciel chronionych gatunków ptaków, jest tego doskonałym symbolem.
Nie ustajemy w naszych działaniach – w dalszym ciągu zapraszamy szkoły i nauczycieli do zgłaszania się do naszego programu, a także zachęcamy myśliwych do angażowania się w aktywne wsparcie naszych działań w terenie. Bardzo liczymy na Waszą dalszą pomoc, bez której przecież wiadomość o naszej akcji nie dotarłaby do tak wielu szkół. Wszystkich zainteresowanych wsparciem i udziałem w naszej akcji zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszej strony internetowej www.FOG.com.pl.
Daniel Więzik