Klejnoty koronne

Międzynarodowy zespół naukowców opracował rejestr najcenniejszych przyrodniczo miejsc na Ziemi.

 Rozlewisko strugi Jałówka w pobliżu leśniczówki Wilcza Jama na terenie puszczy Knyszyńskiej

Zestawienie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Science” wskazuje najważniejsze siedliska przyrodnicze odpowiedzialne za przetrwanie gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Rejestr opracowano na podstawie analizy danych z ponad 173 tys. stref chronionych oraz danych na temat 21,5 tys. gatunków zagrożonych wyginięciem wpisanych do tzw. Czerwonej Księgi prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN). W efekcie opracowano listę ponad 2,3 tys. obszarów uznanych za „wyjątkowo cenne”, z której wyodrębniono 78 obszarów „bezcennych” położonych w 34 krajach.

Krzyżówka białooka (Anas laysanensis)

Wśród obszarów bezcennych znalazły się siedliska wielu gatunków endemicznych, czyli występujących tylko na danym obszarze. Należy do nich na przykład krzyżówka białooka (Anas laysanensis) – jedna z najrzadszych kaczek świata – występującą w hawajskim rezerwacie Hawaiian Islands National Wildlife, będącym jednym z największych morskich obszarów chronionych na świecie. Na liście znalazły się takie przyrodnicze klejnoty jak Park Narodowy Canaima w Wenezueli, archipelag Wysp Galapagos, peruwiański Park Narodowy Manu oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO indyjskie pasmo górskie Ghaty Zachodnie.

Salto del Angel-Canaima-Venezuela

Wśród najcenniejszych przyrodniczo siedlisk świata znajdują się również obszary położone w Polsce. Wprawdzie żadne z naszych stanowisk nie trafiło na listę obiektów bezcennych, to jednak za wyjątkowo cenne i niezastąpione z punktu widzenia bioróżnorodności naszej planety uznano chronione dyrektywą ptasią obszary specjalnej ochrony: Bieszczady, Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska.

Aleksander Taras / fot. wikipedia

Góra Smerek - BieszczadyGhaty Zachodnie w Matheranie koło BombajuGalapagos - zdjęcie satelitarneGalapagosKrzyżówka białooka (Anas laysanensis)Canaima National Park

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter