Desant trujących myszy

Amerykański Departament Rolnictwa wydał wojnę wężom drzewnym wyspy Guam. W eksperymentalnej akcji amerykańskich sił powietrznych stacjonujących na wyspie przeprowadzony będzie desant zatrutych myszy.

Brązowy wąż drzewny ma dość niewinnie brzmiącą nazwę, ale gatunek ten odpowiada za niemal całkowitą likwidację rodzimych populacji ptaków na wyspie Guam. Przez lata rząd USA starał się wytępić węże, ale z niewielkim powodzeniem. Teraz amerykański Departament Rolnictwa próbuje czegoś nowego – z helikopterów zrzucane są gryzonie zaopatrzone w „bomby z trucizną”.

Węże najprawdopodobniej pojawiły się na Guam po II wojnie światowej. Są tak liczne (niektóre szacunki mówią o dwóch milionach osobników na wsypie o powierzchni 550 km2), że powodują przerwy w dostawie prądu, wspinając się po liniach elektrycznych i zrywając przewody lub powodując zwarcia.

Amerykański Departament Rolnictwa planuje zaopatrzyć każdego martwego gryzonia w acetaminophen, który w ciągu 72 godzin powinien zabić węża decydującego się na łatwy posiłek. Trucizna zostanie umieszczona w specjalnych kapsułkach przysznurowanych do myszy oznaczonych specjalnymi flagami stosowanymi przez wojsko, tym bardziej że pomysł testowany będzie na 100-hektarowym terenie należącym do bazy amerykańskich sił powietrznych. Podczas pierwszej próby z helikopterów zostanie wyrzuconych około dwóch tysięcy myszy. Jeśli eksperyment się powiedzie, metoda zostanie zastosowana na większą skalę.

Aleksander Taras / fot. en.wikipedia

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter