Bezpieczne głuszce

Podobne artykuły

W siedzibie Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego przedstawiciele FOG wręczyli myśliwym, którzy wokół parku strzelili najwięcej lisów, nagrody w konkursie ogłoszonym przez naszą fundację. Po Beskidzie Żywieckim właśnie Gorce były drugim miejscem realizacji programu FOG, poświęconego czynnej ochrony ostoi kuraków.

Chronić to znaczy (także) intensywnie redukować drapieżniki. W rejonie Gorczańskiego Parku Narodowego taki pogląd reprezentują zarówno myśliwi, jak i kierownictwo parku. Dlatego m.in. właśnie w Dyrekcji Gorczańskiego Parku odbyła się 16 marca uroczystość zakończenia konkursu redukcji drapieżników, jaki na rok 2011 ogłosiła na tym terenie Fundacja Ochrony Głuszca.

fot. Jerzy Opioła commons.wikimedia.org

PRO za lisy
Przypomnijmy – podobnie jak w konkursie w rejonie Beskidu Żywieckiego i Śląskiego (którego finał opisaliśmy w marcowym numerze „Łowca Polskiego”), także w Gorcach wezwaliśmy tamtejsze koła łowieckie do intensywnej redukcji drapieżników w ostojach głuszców i wokół nich. To fragment szerszego, przygotowywanego przez Fundację Ochrony Głuszca programu inwentaryzacji i monitoringu kuraków leśnych. Zakłada on trzy podstawowe płaszczyzny działań: inwentaryzację ostoi, monitorowanie stanu populacji i skali zagrożeń oraz realizację działań ochronnych. Nasze konkursy – beskidzki i gorczański – idealnie wpisują się w ten katalog działań ochronnych właśnie.

W Gorcach pomocą w przygotowaniu konkursu służył pracownik naukowy Gorczańskiego Parku Narodowego i równocześnie przewodniczący Komitetu Ochrony Kuraków dr Zbigniew Żurek. To on pomógł wybrać koła łowieckie, które zostały zaproszone do udziału w konkursie, a na spotkaniu 16 marca poinformował zebranych o wypracowanym przez organizacje z Polski, Czech, Niemiec i Słowacji projekcie współpracy przy ochronie kuraków w Karpatach Zachodnich, co uzgodniono w marcu na spotkaniu w słowackich Rajeckich Teplicach.

Nagrody ufundowała natomiast firma www.dolasu.pl, sprzedawca odzieży myśliwskiej i sprzętu dla myśliwych, od kilku lat aktywnie wspierająca projekty ekologiczne z udziałem myśliwych. Dzięki niej zwycięzcy konkursu FOG – po jednym myśliwym z każdego zaproszonego do udziału w programie koła, który strzelił najwięcej lisów – otrzymali komplety odzieży myśliwskiej PRO firmy JahtiJakt.

Jak FOG, to myśliwi
O tym, że akcja Fundacji Ochrony Głuszca była w rejonie Gorców niezwykle potrzebna, mówił na spotkaniu z laureatami konkursu dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz.

– Mamy tutaj dość dobrą populację głuszca, mamy jarząbka i całe bogactwo innej zwierzyny, a lis to gatunek, który tworzy silną presję na różne populacje, na przykład na młode koźlęta, zwłaszcza jeśli jego liczba się nadmiernie rozrasta. Dlatego Dyrekcja Parku jest zainteresowana, by okoliczne koła intensywnie redukowały lisa, bezpośrednio przyczyniając się w ten sposób do ochrony m.in. głuszca na naszym terenie – powiedział Janusz Tomasiewicz.

Dzięki redukcji liczebności drapieżników wokół Gorczańskiego Parku Narodowego pojawiła się szansa, że tegoroczne lęgi głuszców i cietrzewi będą bezpieczniejsze

Przy okazji wręczania nagród dla wyróżnionych myśliwych prezes FOG Daniel Więzik przypomniał zebranym, że Fundacja Ochrony Głuszca powołana została do życia z inicjatywy grona myśliwych, a równocześnie miłośników przyrody. Właśnie w środowisku łowieckim FOG widzi naturalnych sojuszników w swoich działaniach na rzecz ochrony najcenniejszego przyrodniczego dobra, jakim dla wielu ludzi są populacje gatunków zwierząt dziko żyjących, w tym szczególnie tych, których istnienie jest w naszym kraju zagrożone. Dlatego symbolem działań fundacji i gatunkiem, który fundacja chce wspierać szczególnie, jest głuszec, a pozytywne słowa dyrektora Gorczańskiego Parku dotyczące konkursu redukcji lisów tylko umacniają władze fundacji w przeświadczeniu, że tędy wiedzie droga dla osiągnięcia ekologicznego efektu.

Potwierdził ten sposób myślenia obecny na spotkaniu łowczy okręgowy z Krakowa Janusz Malawski, który podkreślał, że obok lisów konieczna jest także intensywna redukcja borsuka oraz kuny, które także zagrażają populacjom wszystkich kuraków. Janusz Malawski mówił też o potrzebie prowadzenia innych działań ochronnych na obszarach występowania cietrzewi i głuszców, m.in. ograniczania grodzenia upraw na tym terenie.

Redukcja i satysfakcja
Już po wręczeniu nagród była także okazja do rozmowy z myśliwymi nagrodzonymi w konkursie fundacji. Antoni Jaskierski z Koła Łowieckiego „Głuszec” z Nowego Targu, który spośród uczestników konkursu strzelił najwięcej lisów, powiedział wysłannikowi „Łowca Polskiego”, że redukcją drapieżników zajmował się od bardzo wielu lat.

– Jestem myśliwym od 1976 roku. Polowali mój ojciec i dziadek – mówił Antoni Jaskierski. – Zawsze polowaliśmy na lisy. W związku z konkursem fundacji jeszcze pod koniec roku skrzyknąłem kolegów i na terenach, gdzie występują cietrzewie, strzeliliśmy wspólnie w ciągu 3 dni szesnaście lisów. Łącznie w kole strzeliliśmy 78 lisów, w tym ja 25 sztuk. To polowanie daje mi mnóstwo satysfakcji, bo wiem, że ostoje cietrzewia i głuszca w naszych łowiskach będą bezpieczniejsze i w ten sposób możemy chronić przyrodę – dodał.

– Chodzę systematycznie na lisy, bo to szkodnik w łowisku – podkreślał inny laureat konkursu FOG Paweł Topolski z Koła Łowieckiego „Lubań” z Krościenka. – Zagraża nie tylko głuszcom czy cietrzewiom, ale na przykład koźlętom. Bardzo często znajduję ślady takich ataków przy norach, np. cewki.
Mowa była także o presji innych drapieżników na kuraki w rejonie Podhala i Gorców.

– Jak się obserwuje tokowisko cietrzewi na haliźnie, to widać w tle chmary kruków, które czyhają na kuraki – opowiadał Bohdan Gawęski, prezes nowotarskiego koła „Głuszec”, przed kilku laty inicjator programów współdziałania z Gorczańskim Parkiem Narodowym w sferze ratowania głuszców z rejonu Gorców.

– Musimy działać – podkreślał Bohdan Gawęski. I nie ukrywał satysfakcji, kiedy usłyszał od prezesa FOG Daniela Więzika, że konkurs w Gorcach będzie kontynuowany także w roku 2012, a dla myśliwych redukujących skutecznie lisy znajdą się następne nagrody.

Bartosz Głębocki

Więcej podobnych

Poprzedni artykułWoda dla cietrzewi
Następny artykułPark i myśliwi

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklamaspot_img

Popularne