Akcje dla kuraków

Pozytywne efekty akcji redukcji drapieżników wokół ostoi głuszca w Gorcach oraz w Beskidzie Żywieckim i Śląskim w ubiegłym roku zachęciły FOG do kontynuowania i rozszerzenia takich działań w roku 2012. Tym razem – strzelając lisy – o nagrody w konkursach FOG walczyć będą także myśliwi z Karkonoszy oraz z okręgu olsztyńskiego.

Zaczęliśmy od tzw. pilotażu i jednego konkursu w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. Przypomnijmy – od stycznia 2011 roku Fundacja Ochrony Głuszca prowadziła tam konkurs dla myśliwych, polegający na redukcji drapieżników na terenach występowania głuszców. Dwadzieścia kół łowieckich okręgu bielskiego, których obwody łowieckie pokrywają się lub sąsiadują z ostojami głuszców, przystąpiło do rywalizacji polegającej na możliwie jak największej redukcji liczby drapieżników, przede wszystkim lisów.
Ten pilotażowy konkurs, któremu nadaliśmy tytuł „Chronimy ostoje”, prowadzony był w Beskidach nieprzypadkowo. Tereny te zasiedla obecnie największa w Polsce populacja głuszców na wolności. Właśnie tam – w Wiśle – działa również pionierska hodowla tych ptaków prowadzona przez Lasy Państwowe, z której rokrocznie wypuszczane są na wolność kolejne osobniki.

Kolej na Gorce
Znamienne, że zachęcone informacją o beskidzkim konkursie i przykładem tamtejszych myśliwych zaczęły się do nas zgłaszać kolejne regiony i koła łowieckie, wyrażając gotowość uczestnictwa w podobnym konkursie także w innych miejscach, gdzie konieczna jest poprawa sytuacji w ostojach polskich kuraków. To krzepiący dowód, że członkowie PZŁ mają świadomość zagrożeń dla istnienia głuszców i cietrzewi w Polsce i chcą działać, by ratować ptasie ostoje przed nadmierną presją drapieżników.

W 2011 roku udało nam się pozyskać dodatkowo tylko jednego sponsora, dlatego byliśmy w stanie zorganizować tylko jeden podobny konkurs – na terenach wokół Gorczańskiego Parku Narodowego. Powstała tam kolejna strefa intensywnej redukcji drapieżników. Do gorczańskiej edycji konkursu przystąpiło 10 kół łowieckich, których obwody graniczą z parkiem narodowym. O rezultatach ich intensywnej redukcji drapieżników już pisaliśmy, rozmawiając z najlepszymi uczestnikami tej akcji podczas uroczystego wręczania nagród w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Brawa dla sponsorów
Chcę podkreślić, że nie byłoby wymienionych konkursów, gdyby nie hojność dwóch firm – od lat działających na rynku łowieckim – które zdecydowały się wesprzeć finansowo naszą akcję. Delta Optical z Mińska Mazowieckiego, znany producent i dystrybutor optyki myśliwskiej, przygotowała nagrody dla dwudziestu najlepszych myśliwych, czyli tych, którzy strzelili najwięcej drapieżników w swoich kołach w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. Były to lornetki Delta Optical Titanium 7 × 50.

W konkursie w rejonie Gorców sponsorem nagród był sklep internetowy www.dolasu.pl, dystrybutor m.in. odzieży myśliwskiej fińskiej firmy Jahti Jakt, a także wielu akcesoriów myśliwskich. Firma www.dolasu.pl dla 11 myśliwych z gorczańskich kół łowieckich ufundowała zestawy odzieżowe Jahti Jakt Pro.

Z rozmów z triumfatorami konkursów, jakie przeprowadzaliśmy przy okazji uroczystych spotkań podsumowujących ubiegłoroczne akcje, jednoznacznie wynika, że inv icjatywa FOG znalazła zrozumienie wśród wielu myśliwych. Perspektywa zdobycia atrakcyjnej nagrody stała się też ważnym czynnikiem motywującym myśliwych do penetracji łowisk i odstrzału drapieżników.

Cztery konkursy w 2012 roku
To doświadczenie potwierdziło przyjęte przez radę fundacji założenie, że kluczowym elementem działań ochronnych siedlisk głuszca i cietrzewia powinna być właśnie redukcja drapieżników. Mówili o tym podczas podsumowań ubiegłorocznych akcji FOG zarówno prezes ORŁ w Bielsku-Białej Wojciech Strzałka, jak i dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz.

Dlatego decyzją władz fundacji będziemy kontynuować redukcję drapieżników tam, gdzie FOG przeprowadzał tę akcję już w 2011 roku, a na dodatek ogłaszamy dwa nowe konkursy, tym razem głównie w ostojach i wokół ostoi cietrzewi – w okręgach olsztyńskim oraz jeleniogórskim.

W Beskidzie Żywieckim i Śląskim sponsorem nagród dla dwudziestu myśliwych z tego terenu będzie tym razem prężnie działająca na rynku łowieckim firma Kolba, która ufunduje zestawy złożone z latarki Fenix HP2O oraz noża EKA Fishblade. W Gorcach nagrody dla najlepszych strzelców – kurtki z membraną Windstoper – przekaże firma Goretex. Myśliwi redukujący lisy w rejonie Nadleśnictwa Jedwabno, gdzie na terenie ponad półtora tysiąca hektarów znajduje się pięć stref gniazdowania i tokowania cietrzewi, powalczą z kolei o lornetki Delta Optical Titanium 8 × 56, natomiast nagrody dla dziewięciu myśliwych z rejonów występowania cietrzewi w Górach Izerskich i Karkonoszach ufunduje Hunter Wild – firma skupująca dziczyznę i jeden z największych eksporterów dziczyzny w Polsce.

W ramkach prezentujemy koła łowieckie, które uczestniczą w poszczególnych konkursach, intensywnie redukując drapieżniki – przede wszystkim lisy – i tym samym przyczyniać się będą do zwiększania szans przetrwania zagrożonych gatunków kuraków. Obiecujemy informować Czytelników „Łowca Polskiego” o dalszym przebiegu naszych akcji.

Daniel Więzik
prezes zarządu FOG

    • ©Fundacja Ochrony Głuszca 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter